Ekonomi

Sanayide Bozulma Sürüyor: İSO PMI Verisinde Pandemi Sonrası En Belirgin Düşüş

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en süratli ve sağlam referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası Türkiye İmalat PMI, kasımda 45,7’ye geriledi. Bu gerileme üst üste dokuzuncu ay da eşik kıymet olan 50’nin altında kalarak bozulmaya işaret etti. 

Faaliyet şartlarında gözlenen bozulma, 2020 yılı başlarında yaşanan birinci pandemi dalgasından bu yana görülen en besbelli düzeyde gerçekleşti.

Dün açıklanan Türkiye GSYH (büyüme) verisinde de pandemi sonrası birinci sefer daralma görülmüştü. Evvelki günlerde açıklanan dış ticaret datalarında de açıkta artış büyüyor.

İSO Türkiye İmalat PMI’da gerileme sürdü: Kasım ayında 45,7 oldu.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI raporu da kasımda birçok kesimde güçlü şartların sürdüğüne işaret etti. Anket kapsamında izlenen 10 bölümden yalnızca giysi ve deri eserleri ile kara ve deniz taşıtları bölümleri kasım ayında üretim artışı kaydetti. Global iktisattaki zayıflık yeni ihracat siparişlerinin genel çapta yavaşlamasına yol açtı. Dış talebin arttığı tek kesim kara ve deniz taşıtları oldu. En süratli istihdam artışı da kara ve deniz taşıtlarında, en besbelli düşüş ise dokumacılık eserlerinde kaydedildi.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en süratli ve muteber referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Kasım 2022 devri sonuçları açıklandı.

Eşik paha olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm sayıların bölümde güzelleşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına nazaran, ekim ayında 46,4 olan manşet PMI kasımda 45,7’ye geriledi ve böylelikle üst üste dokuzuncu ay eşik paha 50’nin altında kaldı. 

Faaliyet şartlarında gözlenen bozulma, 2020 yılı başlarında yaşanan birinci Covid-19 dalgasından bu yana görülen en besbelli seviyede gerçekleşti. 

Son PMI anketindeki en dikkat cazibeli gelişme, talebin hem iç hem de dış piyasalarda gösterdiği zayıflık oldu. Buna bağlı olarak toplam yeni siparişler ve yeni ihracat siparişleri son iki buçuk yılın en besbelli ivme kaybını sergiledi. Yeni ihracat siparişlerinde talep düşüşünün ana kaynağı olarak ABD ve Avrupa ön plana çıktı.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI raporu kasımda yılın son çeyreğinin ortası prestijiyle birçok bölümde şiddetli şartların sürdüğüne işaret etti.

Anket kapsamında izlenen 10 bölümden yalnızca giysi ve deri eserleri ile kara ve deniz taşıtları dalları kasım ayında üretim artışı kaydetti. En keskin yavaşlama ise tekrar dokumacılık bölümünde gerçekleşti. 

Talep şartlarında süregelen zorluklara bağlı olarak yeni siparişlerde de emsal bir tablo gözlendi. Global iktisattaki zayıflık yeni ihracat siparişlerinin genel çapta yavaşlamasına yol açtı. Dış talebin arttığı tek bölüm kara ve deniz taşıtları oldu.

İstihdama ait eğilimlerin karmaşık seyrettiği kasım ayında beş kesimde artış, beş bölümde düşüş gerçekleşti.

Girdi maliyetlerinin 10 dalın tamamında artmaya devam etmesine karşın enflasyonda genele yayılı bir yavaşlama gözlendi. 

Tedarik zincirlerindeki güzelleşme belirtileri kasım ayında daha da yaygın hale geldi. 

Yeni siparişlerdeki yavaşlamaya bağlı olarak birçok kesimde kesin eser stokları artış gösterirken en besbelli yükseliş metalik olmayan mineral eserler dalında yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu